Skip to content

6 Walter PlaceSecaucus, NJ 07094

Built 1961

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 7, 2020

Property Information

Block68
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-S-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,102
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,900
38%
Improvement Value:$180,800
62%
Total Assessment$291,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,936+8.7%
2024$10,982+5.3%
2023$10,432+0.9%
2022$10,338+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 9552, Page 34

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,102DeedBook 9552, Page 34NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/20/2021

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft2,102DeedBook 9239, Page 762Recorded9/25/2017

Property Built

Built

Year Built: 1961