Skip to content

8 Walter PaceSecaucus, NJ 07094

Built 1963

Last Sale Price
$760,000
Last Sale Date
Jan 11, 2022

Property Information

Block68
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,888
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,800
41%
Improvement Value:$159,600
59%
Total Assessment$269,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,024+3.1%
2024$10,692+0.9%
2023$10,597+0.9%
2022$10,502+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$760,000

From:

To:

Sq Ft3,888DeedBook 9647, Page 460Recorded3/9/2022

Property Built

Built

Year Built: 1963