Skip to content

717 Eighth StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1969

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Feb 25, 2010

Property Information

Block72
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,026
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,100
46%
Improvement Value:$87,800
54%
Total Assessment$161,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,625+3.1%
2024$6,426+5.3%
2023$6,104+0.9%
2022$6,049+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft2,026DeedBook 8767, Page 807Recorded12/14/2010

Property Built

Built

Year Built: 1969