Skip to content

694 Fourth StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1954

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Oct 18, 2019

Property Information

Block84
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,828
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,200
25%
Improvement Value:$297,100
79%
Total Assessment$374,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,316+11.1%
2024$13,780+5.3%
2023$13,089-8.4%
2022$14,286+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$720,000

From:

To:

Sq Ft3,828DeedBook 9457, Page 185NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/17/2019

Property Sale

Sale
$720,000
DeedBook 9457, Page 185

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 8749, Page 193Recorded8/20/2010

Property Built

Built

Year Built: 1954