Skip to content

653 Fifth StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 5, 1997

Property Information

Block69
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,056
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,700
30%
Improvement Value:$214,000
70%
Total Assessment$305,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,509+3.1%
2024$12,133+5.3%
2023$11,525+0.9%
2022$11,421+0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1997