Skip to content

655 Fifth StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1962

Last Sale Price
$212,000
Last Sale Date
Jun 9, 2000

Property Information

Block69
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage912
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,500
65%
Improvement Value:$48,700
35%
Total Assessment$139,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,696+3.1%
2024$5,525+5.3%
2023$5,248+0.9%
2022$5,201+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 5631, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1962