Skip to content

662 Chestnut PlaceSecaucus, NJ 07094

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 13, 2020

Property Information

Block90
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,932
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,200
49%
Improvement Value:$118,800
52%
Total Assessment$226,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,285+3.1%
2024$9,006+3.4%
2023$8,709+2.7%
2022$8,477+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft1,932DeedBook 7337, Page 202Recorded7/30/2004

Property Built

Built

Year Built: 1969