Skip to content

724 Eighth Street

Secaucus, NJ 07094

Built 1930

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Oct 8, 2023

Property Information

Block73
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2S-F-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,422
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
60%
Improvement Value:$58,700
40%
Total Assessment$146,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,003+3.1%
2024$5,823+10.3%
2023$5,281+1.0%
2022$5,231+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft1,422DeedBook 9783, Page 439NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/2/2023

Property Built

Built

Year Built: 1930