Skip to content

249 Centre AvenueSecaucus, NJ 07094

Built 1947

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
May 15, 2024

Property Information

Block83
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,187
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,900
55%
Improvement Value:$44,700
45%
Total Assessment$99,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,076+3.1%
2024$3,953+5.3%
2023$3,755+0.9%
2022$3,721+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft1,187DeedBook 9825, Page 918Recorded6/4/2024

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 5288, Page 97

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 3994, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1947