Skip to content

698 Fourth StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1954

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jun 30, 1998

Property Information

Block84
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,000
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,200
43%
Improvement Value:$120,800
57%
Total Assessment$213,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,716+3.1%
2024$8,454+5.3%
2023$8,030+0.9%
2022$7,958+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5302, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1954