Skip to content

725 Second StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1984

Last Sale Date
Nov 27, 2024

Property Information

Block85
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,436
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
38%
Improvement Value:$122,900
62%
Total Assessment$198,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$7,644+5.5%
2023$7,249+0.9%
2022$7,181+0.7%
2021$7,133+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1984