Skip to content

721 Second StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1984

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 23, 2015

Property Information

Block85
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1SF1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,246
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,400
39%
Improvement Value:$109,800
61%
Total Assessment$180,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,124+3.2%
2024$6,902+5.5%
2023$6,544+0.9%
2022$6,482-3.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$306,000
DeedBook 3947, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1984