Skip to content

699 First StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1955

Last Sale Price
$156,000
Last Sale Date
Jul 17, 1992

Property Information

Block86
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,456
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,600
31%
Improvement Value:$201,800
69%
Total Assessment$292,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,965+3.1%
2024$11,605+5.3%
2023$11,023+0.9%
2022$10,924+0.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$156,000

Property Built

Built

Year Built: 1955