Skip to content

131 Centre AvenueSecaucus, NJ 07094

Built 1920

Last Sale Price
$108,000
Last Sale Date
Jan 8, 1997

Property Information

Block89
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S-F-F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,159
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,900
48%
Improvement Value:$59,000
52%
Total Assessment$113,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,661+3.1%
2024$4,521+5.3%
2023$4,294+0.9%
2022$4,255+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 5086, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1920