Skip to content

721 Humboldt StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1942

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Apr 26, 1999

Property Information

Block89
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-B-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,056
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,300
47%
Improvement Value:$100,100
53%
Total Assessment$190,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,791+3.1%
2024$7,557+5.3%
2023$7,178+0.9%
2022$7,113+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5438, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1942