Skip to content

1908 New York Ave(Block 101 Lot 15)Union City, NJ 07087

Built 2014
Other Exempt

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jan 27, 2012

Property Information

Block101
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON ELEMENTS
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage11,600
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2016$27,821+1.2%
2015$27,489-38.6%
2014$44,769+3.4%
2013$43,286+4.4%
Property History
Sales4

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft11,600DeedBook 8831, Page 981NU CodeAffiliated entity (3)Recorded2/3/2012

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft11,600DeedBook 8299, Page 222Recorded8/16/2007

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

DeedBook 7175, Page 337Recorded12/5/2003

Property Sale

SaleMulti
$600,000
DeedBook 5794, Page 251