Skip to content

1908 New York Ave(Unit C0203)Union City, NJ 07087

Built 2013

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Mar 15, 2018

Property Information

Block101
Lot15
QualifierC0203
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
Description2BR/2BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage25,238
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,300
31%
Improvement Value:$390,900
69%
Total Assessment$565,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,545-38.8%
2024$13,951+4.3%
2023$13,374+1.2%
2022$13,218+451.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft25,238DeedBook 9299, Page 183NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded4/17/2018

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft25,238DeedBook 9174, Page 71NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/23/2017

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft25,238DeedBook 9023, Page 686NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/23/2015

Property Built

Built

Year Built: 2013