Skip to content

818 19th StUnion City, NJ 07087

Built 1903

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block104
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,492
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$293,400
51%
Improvement Value:$278,800
49%
Total Assessment$572,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,942-7.3%
2024$9,647+4.3%
2023$9,248+1.2%
2022$9,140+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1903