Skip to content

812 19th StUnion City, NJ 07087

Built 1927

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Apr 21, 2005

Property Information

Block104
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,720
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
50%
Improvement Value:$299,200
50%
Total Assessment$596,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,887-5.6%
2024$10,478+4.3%
2023$10,045+1.2%
2022$9,928+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,720DeedBook 7559, Page 125Recorded5/19/2005

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,720DeedBook 7005, Page 10Recorded1/8/2003

Property Sale

Sale
$144,200
DeedBook 5831, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1927