Skip to content

810 20th StUnion City, NJ 07087

Built 1908

Last Sale Price
$82,000
Last Sale Date
Feb 4, 1993

Property Information

Block107
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,836
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
50%
Improvement Value:$302,700
50%
Total Assessment$600,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,383-9.9%
2024$10,417+4.1%
2023$10,007+1.2%
2022$9,893+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 4575, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1908