Skip to content

2013 Summit AveUnion City, NJ 07087

Built 1903

Last Sale Date
Oct 19, 1994

Property Information

Block107
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,238
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$544,300
60%
Improvement Value:$358,800
40%
Total Assessment$903,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,062-4.1%
2024$16,749+4.3%
2023$16,056+1.2%
2022$15,869+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4788, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1903