Skip to content

2005 Summit AveUnion City, NJ 07087

Built 1913

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Aug 7, 2003

Property Information

Block107
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3B-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,167
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,000
35%
Improvement Value:$476,100
65%
Total Assessment$729,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,405-23.2%
2024$14,842+4.3%
2023$14,228+1.2%
2022$14,062+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft4,167DeedBook 7149, Page 173Recorded10/9/2003

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5164, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1913