Skip to content

2008 New York AveUnion City, NJ 07087

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 27, 1998

Property Information

Block111
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-1U-H-UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,516
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$287,000
54%
Improvement Value:$243,100
46%
Total Assessment$530,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,461+23.9%
2024$9,249+4.1%
2023$8,884+1.2%
2022$8,783+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910