Skip to content

2004-06 New York AveUnion City, NJ 07087

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Mar 23, 2000

Property Information

Block111
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-2C-6U-H
Dwellings6
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$480,000
21%
Improvement Value:$1,794,700
79%
Total Assessment$2,274,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,701+24.3%
2024$31,936+4.1%
2023$30,677+1.2%
2022$30,328+2.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$295,000
DeedBook 5594, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1920