Skip to content

2016 New York AveUnion City, NJ 07087

Built 1923

Last Sale Price
$397,500
Last Sale Date
Dec 12, 2006

Property Information

Block111
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2B-1U-H-UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,180
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$287,000
52%
Improvement Value:$269,200
48%
Total Assessment$556,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,696-5.9%
2024$9,239+4.3%
2023$8,857+1.2%
2022$8,754+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$397,500

From:

To:

Sq Ft2,180DeedBook 8090, Page 180Recorded1/10/2007

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4596, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1923