Skip to content

317 22nd StUnion City, NJ 07087

Built 1913

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Feb 28, 2009

Property Information

Block112
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-B-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,189
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
58%
Improvement Value:$212,700
42%
Total Assessment$510,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,969-17.1%
2024$9,610+4.1%
2023$9,231+1.2%
2022$9,126+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft2,189DeedBook 8652, Page 841Recorded3/6/2009

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 8021, Page 199

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft2,189DeedBook 8021, Page 199Recorded10/10/2006

Property Built

Built

Year Built: 1913