Skip to content

2116 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 4, 2025

Property Information

Block113
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
32%
Improvement Value:$855,400
68%
Total Assessment$1,255,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,910+39.2%
2024$15,745+4.1%
2023$15,124+1.2%
2022$14,952+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4780, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1930