Skip to content

2110 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Feb 4, 2024

Property Information

Block113
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-C-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,347
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
37%
Improvement Value:$680,600
63%
Total Assessment$1,080,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,861+21.8%
2024$15,491+4.1%
2023$14,881+1.2%
2022$14,712+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft4,347DeedBook 9879, Page 320Recorded2/12/2025

Property Built

Built

Year Built: 1930