Skip to content

419 22nd StUnion City, NJ 07087

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 7, 2024

Property Information

Block113
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H-AG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,816
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$318,000
39%
Improvement Value:$494,100
61%
Total Assessment$812,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,704-9.5%
2024$14,033+4.3%
2023$13,453+1.2%
2022$13,296+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1923