Skip to content

701 22nd StUnion City, NJ 07087

Built 2002
Apartment

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Oct 31, 2011

Property Information

Block116
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2F-8U-H
Dwellings8
Zoning---
Sq Footage1,196
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$480,000
26%
Improvement Value:$1,342,500
74%
Total Assessment$1,822,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,618+8.6%
2024$28,200+4.3%
2023$27,033+1.2%
2022$26,718+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft1,196DeedBook 8819, Page 853Recorded11/14/2011

Property Built

Built

Year Built: 2002