Skip to content

716 21st StUnion City, NJ 07087

Built 1908

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Aug 31, 2015

Property Information

Block116
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,632
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$291,600
57%
Improvement Value:$216,500
43%
Total Assessment$508,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,937-37.1%
2024$12,616+4.3%
2023$12,094+1.2%
2022$11,953+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,632DeedBook 9065, Page 269NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/24/2015

Property Built

Built

Year Built: 1908