Skip to content

2109-15 Summit AveUnion City, NJ 07087

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 24, 2021

Property Information

Block117
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1B-WHRE-C
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage6,896
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,064,000
91%
Improvement Value:$105,200
9%
Total Assessment$1,169,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,224-21.0%
2024$26,877+4.1%
2023$25,818+1.2%
2022$25,524-17.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

DeedBook 7051, Page 43Recorded5/9/2003

Property Built

Built

Year Built: 1910