Skip to content

809 22nd St(Unit C0501)Union City, NJ 07087

Built 2010

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 15, 2013

Property Information

Block117
Lot4
QualifierC0501
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class20
Description---
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage1,476
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,400
30%
Improvement Value:$443,900
70%
Total Assessment$634,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,069+5.7%
2024$10,471+4.3%
2023$10,038+1.2%
2022$9,921+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,476DeedBook 8747, Page 819NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/10/2010

Property Built

Built

Year Built: 2010