Skip to content

809 22nd St(Unit C0902)Union City, NJ 07087

Built 2010

Last Sale Price
$101,000
Last Sale Date
Feb 22, 2013

Property Information

Block117
Lot4
QualifierC0902
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class20
Description---
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage1,006
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,600
31%
Improvement Value:$288,400
69%
Total Assessment$418,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,276-19.8%
2024$9,072+4.1%
2023$8,714+1.2%
2022$8,615+6.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$101,000

From:

To:

Sq Ft1,006DeedBook 8952, Page 971NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/10/2014

Property Sale

Sale
$278,000

From:

To:

Sq Ft1,006DeedBook 8779, Page 865NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/3/2011

Property Built

Built

Year Built: 2010