Skip to content

2209 Kerrigan AveUnion City, NJ 07087

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Sep 11, 2025

Property Information

Block119
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1F-3U-H/1F-1U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$250,900
48%
Improvement Value:$271,800
52%
Total Assessment$522,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,453-29.4%
2024$13,385+4.1%
2023$12,857+1.2%
2022$12,711+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000
Sq Ft1,056DeedBook 9940, Page 959Recorded11/10/2025

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5552, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1920