Skip to content

148 19th StUnion City, NJ 07087

Built 1913

Owner
---
Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Oct 29, 2025

Property Information

Block175
Lot66
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1F-1U-H/2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,194
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$276,800
48%
Improvement Value:$304,100
52%
Total Assessment$580,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,083-13.4%
2024$10,493+4.3%
2023$10,059+1.2%
2022$9,942+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$570,000
Sq Ft1,194DeedBook 9944, Page 652Recorded11/21/2025

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,194DeedBook 8359, Page 17Recorded10/24/2007

Property Sale

Sale
$95,400
DeedBook 5394, Page 286

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4877, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1913