Skip to content

717 8th StUnion City, NJ 07087

Built 1903

Last Sale Price
$451,000
Last Sale Date
Feb 3, 2020

Property Information

Block33
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1F-2U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,079
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,800
55%
Improvement Value:$226,500
45%
Total Assessment$503,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,100-1.9%
2024$9,272+4.1%
2023$8,906+1.2%
2022$8,805+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$451,000

From:

To:

Sq Ft1,079DeedBook 9485, Page 592Recorded5/14/2020

Property Built

Built

Year Built: 1903