Skip to content

316 22nd StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 4, 2020

Property Information

Block125
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2B-2U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,714
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,600
60%
Improvement Value:$175,800
40%
Total Assessment$436,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,880-23.2%
2024$10,256+4.1%
2023$9,852+1.2%
2022$9,740+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1898