Skip to content

320 22nd StUnion City, NJ 07087

Built 1700

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Aug 30, 2006

Property Information

Block125
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2B-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,675
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
45%
Improvement Value:$368,000
55%
Total Assessment$665,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,030+15.9%
2024$10,379+4.1%
2023$9,970+1.2%
2022$9,856+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft2,675DeedBook 8054, Page 117Recorded11/18/2006

Property Built

Built

Year Built: 1700