Skip to content

415 24th StUnion City, NJ 07087

Built 1932

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block127
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2F-5U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
32%
Improvement Value:$624,000
68%
Total Assessment$924,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,002+42.5%
2024$11,933+4.3%
2023$11,439+1.2%
2022$11,306+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1932