Skip to content

2312 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Built 1903
Commercial

Last Sale Price
$136,800
Last Sale Date
Apr 22, 2002

Property Information

Block127
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-1C-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,240
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
55%
Improvement Value:$327,500
45%
Total Assessment$727,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,333+17.4%
2024$11,355+4.1%
2023$10,908+1.2%
2022$10,784+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$136,800
DeedBook 5990, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 1903