Skip to content

421 4th StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 26, 2018

Property Information

Block12
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,550
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$274,700
51%
Improvement Value:$266,200
49%
Total Assessment$540,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,458-9.3%
2024$9,328+4.3%
2023$8,942+1.2%
2022$8,838+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,550DeedBook 8725, Page 788Recorded4/15/2010

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft1,550DeedBook 7823, Page 5Recorded2/22/2006

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 5988, Page 208

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5697, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1898