Skip to content

314 5th StUnion City, NJ 07087

Built 1893

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 4, 2022

Property Information

Block25
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,566
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,900
54%
Improvement Value:$213,900
46%
Total Assessment$464,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,266-23.1%
2024$9,454+4.3%
2023$9,063+1.2%
2022$8,957+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,566DeedBook 8987, Page 121Recorded8/6/2014

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,566DeedBook 7276, Page 156Recorded5/4/2004

Property Sale

Sale
$85,206
DeedBook 5452, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1893