Skip to content

2302 Kerrigan AveUnion City, NJ 07087

Built 1902

Owner
---
Last Sale Price
$805,000
Last Sale Date
May 14, 2025

Property Information

Block131
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,138
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$241,000
35%
Improvement Value:$449,900
65%
Total Assessment$690,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,502-17.2%
2024$15,107+4.1%
2023$14,512+33.6%
2022$10,864+2.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$805,000
Sq Ft2,138DeedBook 9914, Page 467Recorded7/22/2025

Property Sale

Sale
$655,000

From:

To:

Sq Ft2,928DeedBook 9571, Page 258NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/8/2021

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,928DeedBook 7462, Page 55Recorded2/5/2005

Property Sale

Sale
$219,000
DeedBook 5822, Page 161

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5120, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1902