Skip to content

2306 Kerrigan AveUnion City, NJ 07087

Built 1902

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 22, 2017

Property Information

Block131
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,696
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$246,300
44%
Improvement Value:$318,600
56%
Total Assessment$564,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,218-18.3%
2024$12,501+4.1%
2023$12,008+1.2%
2022$11,871+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1902