Skip to content

2314 Kerrigan AveUnion City, NJ 07087

Built 1700

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Feb 5, 2024

Property Information

Block131
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H-UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,378
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$258,800
38%
Improvement Value:$421,900
62%
Total Assessment$680,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,315+3.4%
2024$11,909+4.1%
2023$11,439+1.2%
2022$11,309+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft2,378DeedBook 9813, Page 337Recorded4/4/2024

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft2,423DeedBook 8642, Page 480Recorded12/31/2008

Property Built

Built

Year Built: 1700