Skip to content

714 24th StUnion City, NJ 07087

Built 1873

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 9, 2025

Property Information

Block135
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class47
Description2B-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,024
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$256,700
41%
Improvement Value:$371,500
59%
Total Assessment$628,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,110+4.0%
2024$10,682+4.2%
2023$10,251+1.2%
2022$10,132+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1873