Skip to content

2411 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jul 8, 1999

Property Information

Block137
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-2C-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$448,000
47%
Improvement Value:$501,200
53%
Total Assessment$949,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,567-16.3%
2024$19,789+4.1%
2023$19,009+1.2%
2022$18,793+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5467, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1930