Skip to content

2801 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Apr 11, 1997

Property Information

Block160
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1F-4C-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$624,000
64%
Improvement Value:$350,200
36%
Total Assessment$974,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,002-44.7%
2024$30,752+4.1%
2023$29,540+1.2%
2022$29,204+2.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 5129, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1930