Skip to content

311 4th StUnion City, NJ 07087

Built 1901

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block13
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,200
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,800
44%
Improvement Value:$346,800
56%
Total Assessment$623,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,419-12.2%
2024$10,723+4.3%
2023$10,280+1.2%
2022$10,160+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1901